0312 310 14 24 - 0312 310 14 21

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 • Merkezi sistemden kombi sistemine dönüşüm yapıldığında var olan radyatörlerimi kullanabilir miyim?

  Kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce cihaza herhangi bir zarar gelmemesi için radyatörlerin iç temizliğinin yapıması ve tesisatın komple temizlenmesi gerekmektedir.

 • Kombili bir evde, doğalgaz tasarrufu için kullanılmayan salonun radyatörlerini kapatmak veya kısmak doğru mudur?

  Kombi sisteminde bir pompa yardımıyla devir daim söz konusudur. Devir daim pompasının sağlıklı çalışması için en az üç radyatörün çalışması önerilmektedir. Bazı odalar kapatılabilir ancak en az üç tane peteğin çalışıyor olması gereklidir.

   
 • Kombi cihazını şofben gibi, sadece sıcak su kullanımına yönelik kullanabilir miyim? Böyle bir durumda ek bir radyatör ve radyatör bağlantısı gerekli midir?

  Kombi cihazınıza  sadece ssıcak su temin etmek amacıyla bir şofben gibi kullanabilirsiniz, ancak radyatör hattı kullanmayacaksanız, uygun bir uzunlukta by pass hattı gerekir.

 • Kombimin sıcak su konumunda çalışması için en az ne kadar su gereklidir?

  Kombiler yaklaşık olarak 2.5 lt./dk su debisi ve 0.25 bar su basıncında dahi sıcak su üretebilmektedir.

 • Kombi sürekli yakıldığı halde yeterli ısınma sağlanamıyorsa ne yapılmalıdır?

  Kombi sürekli açık tutulduğu halde ısılınamıyorsa , ya kombinin kapasitesi düşük seçilmiştir, ya evinizin izolasyonu kötüdür yada yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Radyatörler eksik veya devir daim pompasının basıncı ve debisi düşük olabilir. Teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekir.

 • Kombiyi 24 saat açık tutmak zararlı mıdır?

  Kombinin 24 saat açık tutulmasında hiçbir sakınca yoktur.

 • Geceleri kombiyi nasıl bir ayarla tutmalıyım

  Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Kombimizi geceleri düşük bir derecede çalıştırmaz isek, kullanım saatlerinde kombiyi ççalıştırdığınızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar.

 • Isınmanın en ekonomik yolu kombi midir?

  Kombi sistemleri bağımsız ısınma konforu sağlamaktadırlar. Kişiler istedikleri sürede istedikleri kadar ısınırlar. Merkezi ısınma sistemleri, özellikle 3-4 daireden fazla olan konutlarda, yakıt ekonomisi açısından kombilerden daha avantajlıdır. Ancak kombideki bağımsız ısınma konforunu merkezi sistemlerde yakalayamazsınız.

 • Kombim arızalandığında ne yapmalıyım

  Kombiniz arızalandığı takdirde önce kullanma klavuzundaki arıza giderme yöntemlerini uygulamanız gerekir. Eğer arıza halen sürüyor ise kombinizi aldığınız  firmanın en yakan yetkili servisine başvurmanız gerekmektedir.

 • Kombilerin kapasiteleri nedir, ömrü ne kadardır?

  100-120 m2 daireler için 17-20 bin kcal/h kapasiteden başlayarak güçleri ısıtılan mahal alanına göre artmaktadır.

  Kombilerin ürün ekonomik ömrü, Sanayi Bakanlığı tarafından 15 yıl olarak belirlenmiştir.

 • Kombiyi kurduğum balkonun camekanlı olması gerekli midir?

  camekanlı veya plastik camla kapatılmış balkona kombi monte etmek mümkündür.Ancak gaz kuruluğu tarafından yeterli havalandırma şartları yine de aranmaktadır.

 • Kombileri açık alanlara mı monte etmek gerekir

  Kombiler açık balkona ve dış duvarlara monte edilemezler. Kapalı balkon ve ev içine monte edilebilirler.banyolara monte edilmeleri yasaktır.monte edildikleri mekanın havalandırılması ile ilgili gaz kurtuluşları tarafında konumu bir takım kurallar ve şartnaeler mevcuttur.

 • Maliyeti diğerlerine göre yüksek midir?

  gerek cihaz fiyatlartının biraz yüksek olması gerekse düşük sıcaklıkta çalışmasından dolayı daha fazla radyatör maliyeti getirdiğinden yoğuşmalı sistemlerde ilk yatırım maliyeti yüksektir. Ancak daha az enerji harcadıklarından işletme maliyeti düşer. en ideal kullanımı düşük sıcaklıkta çalışması zorunlu olan (30 - 50 C) yerden ısıtma sistemlerinde bu kombinin tercih edilmesidir.

 • Yoğuşmalı kombilerin özelliği nedir?

  En önemli özelliği az enerji tüketmesidir. Böylelikle de işletme maliyetini düşürür. Bu cihazlar duman gazı içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave verim artışı ve enerji kazanırlar. Bu sayede klasik kombilkere göre yarı yoğuşmalı kombilerde %3-4 tam yoğuşmalı cihazlarda %7-10 arasında ilave enerji tasarufu sağlar.

 • Evim için hangi kombi çeşidini tercih etmeliyim?

  Binada standartlara uygun müstakil çelik baca mevcut ise bacalı, baca standartlarına uygun olmayan bir baca var ise veya baca yok ise kesinlikle hermetik kombi tercih etmelisiniz.  Riski en az olan kombi hermetik kombidir.

 • Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir?

  Bacalı kombilerde fan yoktur. Atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, tabii bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazları standartlara uygun yapılmış bir bina bacasına başlanmalıdır. Aksi takdirde bacadan sızan atık gaz ortamdaki kişileri zehirler. Hermetik kombi ise fanlıdır. Atık gaz fan ile iç borudan dış ortama cebri olarak atılırken, dış borudan da yanma havasını yanma odasına çeker. Bu nedenle, hermetik kombi cihazlarının bina bacasına ihtiyacı yoktur, evin dış ı nedeniyle ortamdaki havayı kirletmezler.

 • Kombileri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

  Genelde kombi teknik özellikleri aynı olmasına rağmen son teknolojik gelişmeler ile dijital kontrol paneli, full alev modülasyonu, yoğuşma teknolojisi, ön karışım teknolojisi (yanma havası ayarı yapabilmesi), arıza uyarı sistemi, dış hava sondası ve oda termostadı ile kullanım, aşırı soğuklarda donmaya karşı koruma, pompa sıkışmasına engel olma gibi ilave teknik özellikler ile kombiler birbirinden ayrılmaktadır.

 • Kombiler kaça ayrılır

  Kombiler çalışma prensibine göre bacalı, hermetik, baca fanlı (yarı hermetik) olmak üzere üçe ayrılırlar. Ateşleme sistemine göre pilot alevli ve elektronik ateşlemeli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ayrıca son zamanlarda yoğuşmalı kombiler yeni bir kombi ürün grubu olarak ön plana çıkmaktadır.

 • Kombi alırken nelere dikkat etmeliyim

  Nasıl bir ürün alacağınız hakkında araştırma yapın. Isıtma sistemleri ile ilgili satış ve teşhir yapan bayileri gezin, broşür alın, teknik bilgi edinin. Tavsiye edilen cihazın kapasitesinin yeterli gelip gelmeyeceğini öğrenin. Bilinen, geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin ve mutlaka TSE damgası arayın. Ayrıca kombi terchinde ilk maliyet değil, tüketim bedeli ve servis maliyetlerinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.

Test

Form Gönderimi

Tamam

Kurumsal
Adres Bilgilerimiz
Rüzgarlı Agah Efendi Sok. No:15/A Ulus/ANKARA
Tel: 0312 310 14 24 - 0312 310 14 21
info@galerid.com.tr
Copyright © 2018 Galeri D. Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım Teknobay